F.A.Q - pytania i odpowiedzi - pellet i brykiet BEG

Wszystko co Powinieneś wiedzieć...

Witamy, na stronie obfitej w informacje na

temat pelletu i brykietu

. Mamy nadzieję, że znajdą Państwo odpowiedzi na większość ze stawianych sobie pytań. Oczywiście, jeżeli istnieje potrzeba zasięgnięcia fachowego doradztwa i kompleksowej obsługi, prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu: +48 134401040. Udzielimy Państwu fachowych informacji, które z pewnością będą pomocne przy wyborze dobrego eko paliwa.
Pellet to granulat drzewny, wytwarzany w procesie obróbki trociny pod wysokim ciśnieniem. Produkt powstały w tym procesie charakteryzuje się niską zawartością popiołu, a także wysoką wartością energetyczną. Wymienione walory, jak również niekwestionowana wygoda korzystania z pelletu sprawiają, iż jest to materiał wysoce popularny i cieszący się od lat zainteresowaniem na rynku europejskim. Pellet to ekologiczne paliwo, które perfekcyjnie się sprawdza, gwarantując jednocześnie "wygodne ciepło".
Pellet jest neutralny pod względem CO2. Jego spalanie nie powoduje dodatkowej emisji CO2, ponieważ ilość dwutlenku węgla powstająca przy spalaniu jest równa tej, którą w procesie fotosyntezy pobierają rośliny posadzone na miejscu spalonych. Z uwagi na fakt, że pellet jest wytwarzany min. z odpadów drzewnych, jego produkcja przyczynia się do zmniejszenia problemu zagospodarowania odpadów i zużycia paliw kopalnych.  Pellet ma wysoką wartość opłałową - 2,1 kg granulatu zastępuje 1l oleju opałowego/dobry granulat ma wartość kaloryczną zbliżoną do średniej jakości węgla
0,8m (szerokość) * 1,2m (długość) *1,6m (wysokość).
Pellet nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Optymalnym miejscem może być np. suchy garaż lub po prostu zadaszona przestrzeń chroniąca przed warunkami atmosferycznymi.
W kotle na groszek można palić pelletem, a w kotle pelletowym należy palić tylko pelletem ze względu na rozpalarkę - kocioł na pellet na większą sprawność.
Popiół po wystudzeniu możemy na przykład wysypać pod drzewka jako nawóz.
Kocioł o mocy 20kW razem ze zbiornikiem 200 litrów zajmuje powierzchnię ok. 2 m2.
Ze względu na niską zawartość popiołu, poniżej 0,5%, wybieranie z popielnika w sezonie grzewczym odbywa się raz na 1-1,5 miesiąca. Z jednej tony spalonego pelletu jest ok. 5 kg popiołu.
Mroźna zima około 7 ton. Ciepła zima około 5 ton.
W kotłach na pellet lub wielopaliwowych, w automatycznych kominkach na pellet lub także w specjalnych koszach.
Pellet w przeciwieństwie do groszku węglowego jest paliwem ekologicznym, wytwarzanym z drewna i jedną z jego zalet jest brak przykrych zapachów.
W dobrym kotle słychać tylko spadające pellety. Najgłośniejszymi elementami kotła są dmuchawa oraz silnik podajnika.
Należy w sterowniku kotła wybrać program dotyczący pelletu. Jeśli kocioł nie posiada rozpalarki i producent nie umieścił programu dla pelletu, należy zmienić czas podawania i podtrzymywania.
Należy zwrócić uwagę na rozpalarkę, ponieważ to od niej zależy czy kocioł uzyskuje wysoką sprawność. Efektywność jego działania podniesie również sonda spalin.
Tak, jeśli spalają Państwo paliwo wysokiej jakości kocioł będzie działał w trybie automatycznym. Praca jaką trzeba wykonać to wysypanie paliwa i w zależności od spalanej ilości wybranie popiołu.
Pellet nie jest toksyczny ani wybuchowy. Dobrze ustawiony piec jest w 100% bezpieczny.
Najbezpieczniejsze są kotły dedykowane tylko na pellet z palnikiem zamontowanym w komorze spalania. Kotły retorowe wielopaliwowe przy słabej jakości paliwa oraz braku konserwacji mogą cofać dym. Jednakże prawidłowe użytkowanie wyklucza taką możliwość.